המעגל המקודש – המנדלה

מקור השם מנדלה הוא בשפת הסנסקריט (שפת הודו העתיקה): מנדה=מהות, לה=בתוך , כלומר להיות במהות.

המנדלה הינה דיאגרמה סימבולית, מעגל בעל מרכז וציור או סימן גרפי בתוכו. מקורה במזרח הרחוק, ושם מהווה חלק דומיננטי ומרכזי בתרבות. משמשת לטקסים רבים, תפילות, בקשות, קמעות, ומהווה מרכיב משמעותי בתרבות הבודהיזם הטיבטי, בנפאל והודו קיימים בתי ספר רבים לציור מנדלות.

בקרוב תתקיים ב”מקום לרוח” סדנאת מנדלות – לחצו כאן לפרטים

אך לא רק בתרבויות הללו, בשפה העברית נקראת המנדלה מעגלה, יש הסוברים כי בתקופות קדומות היו ציירי מעגלות גם בדת היהודית. כך מסופר על חוני המעגל , כי צייר עיגול ועמד בתוכו בתפילה לגשם…ואכן ירד הגשם. אם נתבונן בקמעות קבליים, נראה גם ברבים מהם את המבנה של המעגלה.
צורת העיגול הינה צורה שכיחה בטבע, למותר לציין כי היקום כולו בנוי מעגלים החגים סביב עצמם וזה סביב זה. בתרבויות רבות מייחסים למעגל תכונות מיסטיות.

לאה בר , ציירת מנדלות

מנדלה. ציירה: לאה בר

המנדלה בצורתה העגולה, ובאלמנטים הגאומטרים המשולבים בה, מבטאת את רעיון השילוב בין תוכן לצורה. בצורתה המושלמת היא מאפשרת יציקת סמלים לא מודעים בתוך מבנה מסודר, סימטרי, מאוזן והרמוני. הגאומטריה מעניקה למנדלה עקביות, כדי שיהיה ניתן להרחיב תוכן ומשמעות פסיכולוגית ופילוסופית‏.

הפסיכואנליטיקאי קרל גוסטב יונג סבר שלמנדלה יש השפעה ממרכזת על המצייר אותה, וכן על הצופה בה, וכי היא מאפשרת ארגון מחדש של האישיות באמצעות יצירתו של מרכז חדש. יונג האמין שהמנדלה היא ארכיטיפ (מבנה תפיסתי קדום משותף לאנושות) המייצג את העצמי, הוא מתאר אותו כמרכז ממנו מתפתחת הנפש‏. יונג זיהה את המנדלה כמופיעה בתרבויות שונות, אצל מטופלים  בחלומותיהם וציוריהם, והשתמש בה לתרפיה עצמית ולטיפול. בעבודה עם מטופלים הוא הבחין כי מנדלות הופיעו באופן ספונטני, ותפסו מקום מרכזי במהלך תקופות בהן מטופלים חוו מצבי כאוס, מתח ובלבול. לפיכך המריץ יונג את מטופליו להמשיך וליצור מנדלות, מתוך אמונה שאלו יאיצו את תהליך ההחלמה. יונג האמין, שהדיבור על הציור מקדם את הטיפול, ואף משחרר את המטופל מהתלות במטפל. שחרור חיוני לתהליך האינדיבידואציה. בתהליך יצירת המנדלה, כארכיטיפ של העצמי – מרכז מארגן שממנו יש גדילה נפשית. יונג הזכיר שני מקורות כוח עיקרים: הלא מודע, שממנו מופקות הפנטזיות באופן ספונטני; והחיים, שהם מודעות אינטואיטיבית לעצמי.

המנדלה שאנו יוצרים מסמלת אותנו, את גופינו, מצבנו הנפשי ומקומנו בעולם.

“אין לך דבר שאינו נקודה היוצרת סביבה מעגלים מעגלים עד אין סוף” – זוהי המנדלה.

אוסף ציורי מנדלות

המנדלה הינה סמל ארכיטיפי המיצג את האדם ואת המבנה האטומי של העולם למרכיביו.

משקף את התפתחות ה”אני” ומשמש אמצעי לריפוי עצמי והתפתחות אישית. ציור מנדלה הינו  מסע אל פנימה אל נבכי הנפש. איך זה קורה? באופן לא מודע. הצורות הראשונות אליהן חשוף התינוק, הרחם ,במבנהה המעוגל, השד עם הפטמה כמרכז, העיניים המתבוננות בו. המעגל מתחבר לתפיסה התבניתית המופנמת ומהווה השראה לאדם באשר הוא ולאורך כל ההיסטוריה.

ציור מנדלה הוא ציור טבעי, בתוך מבנה מעוגל המעניק חוויה מיוחדת של ריכוז והרפיה למצייר. היא מהווה מרחב בטוח ומקודש המתחבר בתת מודע לתחושת הביטחון הבסיסית אותה חווה אדם בהיותו ברחם. לכן, כל ציור בתוך העגול נותן כוח של מרכוז ורוגע למצייר.

תוך כדי ציור ישנה תחושה מרגיעה של סדר ואיזון פנימי.

המנדלה מאפשרת התבוננות מעמיקה לתוך נפשו של האדם בהתייחסות להשפעות הגומלין שבין גוף לנפש. היא כלי טיפולי ואבחוני כי היא משקפת את השפה הלא מילולית של האדם. כל בחירה של מרכיב במנדלה מספרת על האדם, על ילדותו ויחסיו עם סביבתו, על מצבו הפיזי והנפשי.

נושא הצבע ומשמעותו, הסמל כמייצג אמירה אישית ותרבותית, ארגון המנדלה, השימוש בחומרים, מיקום הצבעים, המרכז, השוליים, לכל אלו משמעויות. תוך כדי ציור עולים דברים למודעות מתוך התת מודע  לכן זה מהנה בפני עצמו, מעלה שמחה ורוגע. יוצר מפגש של האדם עם עצמו. זהו בסיס לצמיחה וכלי לריפוי, דרך לביטוי הרגשות.

מנדלה לדוגמא

החיים הם התגלות, העולם מתפתח על ידי חשיפה והגשמה של דברים שכבר קיימים בצד הנסתר של החיים, “כי הדברים החשובים באמת סמויים מהעין” (הנסיך הקטן).

מדוע משמשת המנדלה ככלי להתפתחות אישית?

המנדלה היא סמל וכלי טבעי של האנרגיה הפנימית המקנה אפשרות להיות שלם יותר וקרוב יותר למי שאנחנו באמת.

בציור אנחנו למעשה פוגשים את עצמנו. הציור מאפשר לצור שינוי והתמרה ולהתפתח. המנדלה נותנת לאדם אפשרות להתרכז ולהקשיב לעצמו. ציור מנדלה מעביר את האדם מהקשבה חיצונית להקשבה פנימית. דרך החיבור לצבעים, קווים וצורות (המייצרים תדרים שונים) אנחנו מאפשרים לעצמנו להתחבר לתדרים להם אנחנו זקוקים. חיבור זה במבנה של מנדלה יוצר תחושת איזון. הפרה של איזון, מביאה לחולי, יצירת איזון מביאה לריפוי.

היכולת לאסוף מידע, לנתח, ולשוחח באמצעותו עם המצייר דורשת מומחיות מקצועית.

כתבה איווט שולומון, נטורופטית ומנחה סדנאות להתפתחות אישית ב”מקום לרוח” במבשרת.

בקרוב תתקיים ב”מקום לרוח” סדנאת מנדלות – לחצו כאן לפרטים