טיפול קרניוסקראל –עוד סוג של טיפול?

שעת צהריים ביום סתיו נעים. אולם המכיל בדיוק 14 מיטות טיפול. מחצית הסטודנטים בקורס הראשון שלהם ללימודי טיפול גוף-נפש מטפלים בחבריהם. כמו כן נמצאים מורה ושבעה אסיסטנטים. השקט מוחלט, זבוב אינו מעז לזמזם. התרגיל: לאחוז בעדינות בראשו של המטופל ולהקשיב לנשימת החיים שבגופו. כולם מרוכזים, או יותר נכון, נמצאים במצב מדיטטיבי, מצב של ערנות שקטה. השקט, יראת הכבוד, האמון של אלה המרשים שיגעו להם בראש, החמלה ואווירת הקדושה פתאום מרגשים אותי עד דמעות. במה מדובר כאן?

 מדובר בטיפול הוליסטי הכולל גוף-רגש-נפש-רוח, ושמו קרניוסקראל.

קיים היצע עצום של טיפולים הוליסטיים. הריבוי יכול לבלבל את האדם המחפש מזור, הריבוי יכול אפילו לחזק את אלה אשר בלאו הכי מטילים ספק בתחום האלטרנטיבי (על פי רוב מבלי שהתנסו בו).

מאז שדקארט קבע במחצית הראשונה של המאה ה-17 כי התודעה והגוף נפרדים הם, נמצא הגוף במרכז ההתעניינות ברפואה הקונבנציונלית. הוא מחולק למערכותיו ולפי כך הרופאים מתמקצעים בתחומים ובתת-תחומים. ישנו תחום של רגש- נפש, הפסיכולוגיה והפסיכיאטריה. תחום הפסיכוסומטיקה חוקר את הקשר בין גוף ורגש, אך בהשוואה לתחומים האחרים הוא קטן מאד.

לעומת זאת, הרפואה האלטרנטיבית על כל ענפיה רואה את האדם כישות אחת בלתי ניתנת לחלוקה ובלתי נפרדת מסביבתה החומרית, הרגשית, הרוחנית, האקולוגית והאנרגטית.

בהתאם לתפיסה זו ישנה התייחסות כולית למטופל, כאשר כל שיטה שמה את הדגשיה היא. כך גם בטיפול קרניוסקראל. במה, אם כן, נבדל טיפול זה באופן בסיסי משיטות אחרות?

טיפול קרניוסקראל מתבסס על תנודה עדינה, כארבעים מיקרון, הקיימת בנוזל המוחי-שדרתי, במוח ובחוט השדרה. באמצעות העצבים מועברת התנודה לכל חלקי הגוף ונקראת “הנשימה הראשונית, נשימת החיים או הגל הקרניוסקראלי”. כל הפרעה בבריאות האדם, בכל מישור, תורגש בנוזל הזה ע”י ידיים מיומנות. המטפלת תנקוט בשיטות שונות על מנת לאפשר למטופל לחזור למצב של איזון.

דבר נוסף המבדיל את הקרניוסקראל משיטות אחרות היא ההתייחסות לקרומי המוח. בהיות הקרומים מחוברים הן למוח והן לעצמות הגולגולת הם מהווים גורם תקשורתי בין העצמות, נושאים את משקל המוח ומשפיעים על כל מערכת העצבים. לעוות או כווץ בקרומים יש תוצאות מרחיקות לכת על בריאותו ותיפקודו של האדם.

כיצד מגע עדין כל-כך מסוגל לגרום לשינוי ולריפוי, למה אפשר לצפות ולמי זה מיועד ועוד תמצאו במאמרים נוספים בסדרה.

רחל סויסה

מטפלת בקרניוסקראל, ב-“מקום לרוח”

בעלת תעודה מביה”ס לריפוי בעסוק, ירושלים, בעלת תואר ראשון בייעוץ חינוכי ובסוציולוגיה מהאוניברסיטה העברית, ובוגרת שבע שנות לימוד בפסיכולוגיה רוחנית מטעם מכון “קרונה”, אנגליה,  ומכון “דמות” בישראל.

מטפלת מוסמכת לטפול קרניוסקראל מטעם  Milne Institute, California.