יוגה עכשיו

מאת: דורית שיפין, מורה ליוגה ב”מקום לרוח” במבשרת.

“זכרו שהיוגה היא התבוננות בעצמכם ללא שיפוט” .

”היוגה היא משהו שאנו חווים בפנים, עמוק בתוך הוויתנו.”
”ביוגה אנחנו לא מנסים ליצור משהו בשביל שאנשים יצפו בו. אנחנו עושים יוגה רק למען עצמנו.

אנחנו גם הצופה וגם הנצפה בו זמנית. אם לא נשים לב לעצמנו בזמן התרגול שלנו, איננו יכולים לקרוא לזה “יוגה”.

מתוך “לב היוגה” **מאת ט.ק.וו. דסיקשר*

אל עולם היוגה התוודעתי לפני שנים. ישיבה ממושכת על כיסאות בית הספר וחוסר פעילות גופנית מתאימה גרמו לי לכאבי גב כרוניים. בנוסף בית הספר לא נתן לי מענה לחיפוש המשמעות האופייני לגיל ההתבגרות. כשגיליתי את היוגה הרגשתי שהאימון נותן לי שחרור מכאבי הגב ודרך למציאת משמעות ואיזון בחיי. באותן שנים (שנות השבעים) לא היו הרבה מקומות בהם לימדו יוגה אך איתרע מזלי וליד בית הורי נפתח מרכז יוגה קטן בו חיו ולימדו מורים שהפכו את היוגה לדרך חיים. מהם למדתי את העקרונות הבסיסיים של היוגה דרך תרגול תנוחות יוגה (האטה יוגה) ותרגול נשימה (פרנאימה).

בתחילת שנות העשרים שלי בזמן שחיפשתי את דרכי בעולם נכנסה שוב היוגה לחיי דרך קורס אינטנסיבי של חודש ימים בו התאפשר לי לחוות את היוגה באופן מלא. בעזרת תרגול מדיטציה, נשימה ותנוחות יוגה, לימוד פילוסופיה, לימוד על הגוף והתודעה והתנסות בתזונה בריאה לגוף ולנפש. במשך מספר שנים התמסרתי לדרך החיים היוגית באופן מלא. בהמשך גם התחלתי ללמד שיעורי האטה יוגה בהם שאפתי להעביר למתרגלים את התפישות והערכים של היוגה דרך אימון הגוף והנשימה.

שורשי היוגה מקורם בחשיבה ההודית, אך תוכנה הוא כלל עולמי מאחר שעניינה הוא אמצעים דרכם אנחנו יכולים לעשות את השינויים שאנו רוצים לעשות בחיינו…

משמעות המילה יוגה נגזרת משורש המילה הסנסקריטית: יוג’, Yuj שמשמעותה להתאחד, להצטרף ומהמילה יוק, Yoke שמשמעותה לכוון, לרכז את תשומת הלב, ליישם. היוגה מאמנת אותנו ביכולת ליצור מצב שבו אנו נמצאים בנוכחות מלאה למה שאנו עושים עכשיו.

אימון היוגה כפי שאנו מכירים אותו כיום במערב מתחיל בתרגול הגוף הפיזי וממשיך לגוף הנשימה וגוף התודעה (מחשבות ורגשות). תוך כדי אימון אנו מבחינים בהשפעות ההדדיות בין שלושת הגופים האלו.

באימון היוגה אנו רוצים ליצור מצב של איזון. הנחת היסוד היא שמצב של איזון הוא מצב של בריאות. כל חולי וכאב הוא מצב של חוסר איזון מתמשך. לכן באימון סדיר של יוגה אנו מחזירים את האיזון לשלושת הגופים הגוף הפיזי, הנשימה והתודעה.

היוגה מתאימה לכל אדם. כל אדם מתחיל את התרגול מהמקום בו הוא נמצא. כל אדם יכול להגיע לתרגול יוגה עם מטרה וכוונה המתאימה לו או לה. המטרה יכולה להיות הקלה על כאב גב או הפגת מתחים פיזיים ונפשיים ועוד. כל מטרה היא לגיטימית, אך ככל שנתקדם נהיה מודעים יותר לטבע ההוליסטי של הווייתנו. תוך ההתנסות הישירה ועל ידי תרגול נכון ,נוכל להביא לאיזונים ולהשפעה הדדית ומיטיבה בין שלושת הגופים הללו: גוף נפש רוח.

הוראת היוגה מועברת באופן מסורתי ממורה לתלמיד/ה. הוראת היוגה מכבדת את המורה וגוף הידע שהיא מיצגת ונותנת כבוד לתלמיד/ה אישיותו וצרכיו המיוחדים. למי שחושב להתחיל בלימוד ותרגול יוגה חשוב לבחור מורה עם מסורת ומקום בו מתאפשר תרגול בקבוצה קטנה בה אפשר לקבל יחס אישי ולהתאים את התרגול לתלמיד/ה.

*ט.ק.וו. דסיקשר. מורה ידוע שהקדיש את חייו להוראת היוגה לטובת אנשים בעלי רקע ורמות שונות של יכולת. חי ולמד עם אביו פרופ’ קרישנמצ’ריה שחי מעבר לגיל 100 שנה והיה אחד היוגים הגדולים של העידן המודרני.

** בספרו “לב היוגה מציע דסיקשר את הגישה המעשית שלו עצמו שאותה כינה”תוכנית לעמוד השדרה בכל רמותיו-הגופנית, המנטלית והרוחנית”. בספרו הוא מראה כיצד תלמיד היוגה יכול לפתח תרגול המותאם למצבו הבריאותי העכשווי, לגילו, עיסוקו וסגנון חייו.