טיך נהאת האן

                טיך נאהת האן (Thich Nhat Hanh)

 

טיך נאהת האן הוא נזיר זן בודהיסטי אשר נולד בוויטנאם ב- 1926. בשנות ה- 50‘ עזר לארגן שם את התנועה ל- Engaged Buddhism, שפועלת למען צדק חברתי. ארגן בוויטנאם אלפי צעירים לבנות מחדש כפרים שנהרסו במלחמת האחים שם. לימד בודהיזם באוניברסיטות פרינסטון וקולומביה, בארה"ב. ב- 1966, במסע בארה"ב, נפגש עם אישים שונים וקרא להפסקת-אש ושלום בוויטנאם. בעקבות פעולות אלו, לא הורשה לחזור לוויטנאם. ב- 1967, מרטין לותר קינג הציע אותו כמועמד לקבלת פרס נובל לשלום.

בשנת 1982, טיך נאהת האן יסד "כפר שזיף" בדרום-מערב צרפת, שם הוא מתגורר, מלמד, כותב ופועל לעזרתם של פליטים בכל העולם. הודפסו כבר יותר מ- 75 ספרים מפרי עטו. בכפר שזיף מתקיימות גם סדנאות הפתוחות לצבור הרחב, מכל העולם.

בעקבות בקוריו של טיך נאהת האן בארצות שונות, נוסדו קבוצות (סנגהות) אשר מתרגלות תשומת לב. כך קרה גם בארץ, עם בקורו כאן במאי 1997.

בתרגול לפי מסורת טיך נאהת האן, יש דגש על תשומת הלב — תשומת לב לנשימה ותשומת לב לכל פעולה, מחשבה ורגש בחיים היום-יומיים. אושר ושלווה מוזמנים לנו אם נשקיט את זרם המחשבות, דאגות, תקוות, פחדים וכו' ונשים לב למה שקורה ברגע הנוכחי. כך נלמד להכיר את היופי שבחיים. תורתו של טיך נאהת האן מדגישה גם את היחס ההדדי אשר קיים בין כל יצורים — דבר המוביל לגישה אוהדת ואוהבת לכולם.